03 Aralık 2020

Yağmuru bile… Satmışlar, Nijerya Hollanda’ya kaçırılan eserlerini geri aldı,
Erkek egemenliğini ortadan kaldırma bakanlığı,
Ruanda bile bizden şeffaflık talep etti,
Atatürk’e müteşekkiriz, Medusa Tatbikatı...


Yağmuru bile… Satmışlar.
Yazımın bu bölümünü, Türkiye'nin sularının işletme hakkının da Katar'a verilmesi üzerine yazıyorum. Bu satış bana yıllar önce Bolivya'da benzer bir satışın sonuçlarını anımsattı.

Bolivya’nın Cochobamba kentinin su dağıtım hizmetleri 1999 yılında o günkü yönetim tarafından özelleştirildi ve bir şirkete devredildi. Şirket işi aldıktan sadece iki hafta sonra, hiç bir yatırım yapmadığı halde suya %200 zam yaptı. Halk çok yoksul olduğu için bu paraları ödeyemedi.  Bunun üzerine halk yağmur sularını toplamak için damlarına variller koydular fakat yönetim yağmur suyunu da satmıştınız diyerek yağmur suyunu topladıkları variller toplandı. Anlaşıldı ki, yağmuru bile satmışlar...

Susuz kalan Bolivya halkı kolera ve tifüs gibi hastalıklardan binlerce insan yaşamını kaybetti. En kötüsü ise uluslararası tahkime başvurmak istediler ve tazminat ödemeleri gerektiği açıkça söylendi.

Oysa 1977 yılında yapılan BM “Su Konferansında” “İçme Suyuna erişim bir insan hakkı” diyerek "Su; yaşamdır, haktır, halkındır satılamaz" kararı alınmıştı.

Sonuç: eğer siz ABD denetiminde bir ülkenin tahkimine başvurursanız!!! binlerce dolar tazminat ödemek zorunda kalırsınız.

Bolivya’nın bu haklı davasında ülkemizde pek çok şirket Bolivya halkının yanında oldu. Ben de onların yanındaydım. Bir de alınacak çok önemli bir ders ABD’nin Adaletine asla, asla güvenilmez.

Bu olay 2010 yılında “Even the Rain – Yağmuru Bile” adıyla film oldu.

Nijerya Hollanda’ya kaçırılan eserlerini geri aldı
Bu ülkenin ülkesinden ka-çırılan eserlerini geriye al-mak için yaptıkları direnişi için kutluyorum.

Bizim ülkemizden kaçırılan Zeus sunağının da ülkemize derhal iadesi gerekir.

Bu eser Dikili limanından kaçırılırken zaman yetmeyince Soma Bandırma yolu ülkemizin yetkiliklerinin ikazına rağmen kasten uzatılmış ve ülkemiz bana göre bugünkü değerlerle on milyonca dolar zarara uğratmıştır.

Bu eser yani Zeus Sunağı kendi toprakları olan ülkemize iade edilmeli ve ülkemizin kayıplarda telafi edilmelidir.

Eğer Almanya uygar bir ülke olduğunu iddia ediyorsa!!!

Erkek egemenliğini orta-dan kaldırma bakanlığı
Bolivya’da Erkek egemen-liğini ortadan kaldırma ba-kanlığı kuruldu, başkanlığına yerli halktan Sabina Orellana atandı.

Benim aklıma ülkemizin adını koyduğu İstanbul sözleşmesi geldi her ne kadar bu sözleşmeye karşı çıkan bazı çevreler olsa da Sayın Cumhurbaşkanımızın bu sözleşmeye sahip çıkacağına güveniyorum.

Yoksa Bolivya’nın gerisinde kalmak çok üzücü olur.

Ruanda bile bizden şeffaflık talep etti
Basında yer alan haber aynen şöyle, "Kabile savaşlarının yaşandığı Afrika ülkesi Ruanda Türkiye’mizle yaptığı anlaşmaya şeffaflık şartı koydu.

Cumhuriyet Halk partisi Milletvekili Utku Çakırözer “Böyle bir talebin gelmesi skandaldır" dedi.

Bu haber benim canımı yaktı, büyük önderimiz MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN ülkesinin geldiği duruma bakın…

Atatürk’e müteşekkiriz
Dışişleri bakanımız Sayın Çavuşoğlu Bir yazısında "Atatürk’e müteşekkiriz, onlara ve tüm arkadaşlarına Cumhuriyeti kuran tüm ecdadımızla gurur duyuyoruz” dedi.

Devamında da, “Kıbrıs konusu ile 20 yıldır ilgileniyorum. Ayrıca rahmetli Ecevit’le ve Kıbrıs için görev almış diğer kimselerle onur duyuyorum.” dedi.

Sayın Çavuşoğlu;  Eğer siz Mustafa Kemal Atatürk’e sahip çıkıyorsanız, sizin ne AB ile ne de ABD ile beraberliğiniz olamaz.

Medusa Tatbikatı
Ege ve Akdeniz de Türkiye ile ihtilaf içinde bulunan ülkeler Akdeniz’de yeni bir tatbikata başladılar 5 Aralık’a kadar süreceği ilan edilen ülkeler, Mısır,  Yunanistan, Güney Kıbrıs !!! (böyle bir devlet yok), Birleşik Arap emirlikleri ve Fransa.

Bu tatbikata Medusa adı verildi.
Medusa Yunan mitolojisine göre yüzüne bakan sözde kötü niyetlileri taşa çeviriyormuş. Yunanlılar acaba ne demek istiyor?

Neden bu tatbikata neden Medusa adını verdiler ve ne demek istiyorlar?
Benim dileğim biz de ilk tatbikatımıza 9 Eylül adını koyalım. Onların denize döküldükleri günü hatırlasınlar…

ÇOK ÖNEMLİ NOT: Sayın Osman Akbaşak son yıllardaki yazılarımı topladı. İlgilenen dostlarım şuradan ulaşabilirler:
http://www.osmanakbasak.com/
Konuklarim/Orhan_Ayber/Orhan_Ayber_Yazilar.html