18 Haziran 2020

Metin Aydoğan'ın kaybı, Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele günü,
Ziya Müezzinoğlu, Mustafa Necati, Liyakat


1) Metin Aydoğan: Bugünkü yazıma Kemalizm adına çokacı bir kaybı duyurarak başlıyorum. Sayın Metin Aydoğan’ı kaybettik. Yaşamını yitirdiği anda bile okurlarını aydınlatmak için yazılar yazıyordu.

Bugüne kadar onlarca (bence mutlaka her evde bulunması gereken) kitap yayınladı. En son “Ben ve Ülkem” adı ile tüm hayatını sorguladığı kitabını yayınladı.

Çok değerli bir dostumu kaybettim. Anısı önünde saygıyla eğiliyorum.

2) Son beş yazımın konusu Atatürk’ün izinde Anadolu’muzun yeniden keşfi konusu ile yazmıştım bu yazı dizisi kolektif bir çalışmaydı ve halen Anadolu’muzun zenginlikleri için pek çok kişiden yeni destekler geliyor. Hepsini bir dosyada topluyorum belki bir gün bir kez daha ülkemizde çok ses getiren bu yazı dizisini yayınlayabilirim. Tüm katkı sunanlara teşekkürler.

3) Bugün 17 Haziran Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele günü. 1994 yılında Birleşmiş milletler aldığı bir kararla dünya Çölleşme ve kuraklıkla mücadele günü ilan edildi.   

TEMA Vakfı’nın açıkladığına göre, Türkiye arazisinin %53 orta, %26 sını yüksek çölleşme riski taşıyor. Yaklaşık 168 ülkede 1,5 milyar insanı olumsuz etkileyecek. Ayrıca kuraklık ülkemizi çok etkileyecek gerek İstanbul, gerek İzmir ve orta Anadolu çok ağır kuraklık riski taşıyor. Yazılarımı takip edenler bu konuda benim uyarılarıma tanık olmuşlardır.

4) Ziya Müezzinoğlu CHP’nin en değerli bir devlet adamı geçtiğimiz günlerde yaşama veda etti. Ben bu partide üst düzeyde görevli iken kendisiyle tanışmıştım. Kendisi Maliye Bakanlığında görev yapmış. Ayrıca o tarihte yeni kurulan Devlet Planlama Teşkilatı müsteşarlığı, daha sonraları pek çok önemli görevlerde bulunmuştur. Fazla esmer olduğundan biz ona Kara Ziya derdik.

Cumhuriyet tarihinin çok değerli bir şahsiyetidir. Şimdi tüm CHP’lilere önerim bu mümtaz şahsın anısını yaşatın lütfen. Bunun için yaşadığım kent olan İzmir şehrinde ve ilçe belediyelerinde pek çok parka lütfen onun ismini veriniz. Bunun sonuna kadar takipçisi olacağım.
 
Yine bir diğer şahıs ise Mustafa Necati; daha 25 yaşındayken İzmir ve Balıkesir yöresinde Yunan işgaline ve Anzavur güçlerine karşı Kuvayı Milliye saflarında savaştı.

Türk devriminin en önemli aşaması olan öğretim birliğinin sağlanması ve harf devrimi onun zamanında gerçekleşti.

Maarif teşkilatı kanunu çıkarttı. Köy öğretmen okulları modelini yarattı millet mektepleri projesi de Mustafa Necati’nindir.

Büyük önderimiz Mustafa Kemalin onun genç yaşta öldüğünü öğrendiğinde “Ne büyük evlattı” diyerek gözyaşı dökmüştür. Şimdi devlet “Mustafa Necati kültür Evi”ne başka bir şahsın adı veriliyor. Şimdi benim önerim Mutafa Necati’nin anısını yaşatmak tüm cumhuriyet halk partine ve kendini Atatürkçü ve Kemalist ifade eden herkesin görevli olmasını bekliyorum. Sonuna kadar takipçisi olacağım.

5) Liyakat konusu
Son günlerde bir ilkokul mezunu bir güreşçimizin bir banka yönetim kurulu üyesi olması siyasetin gündeminde. Özellikle Ana Muhalefet partisinin ve İyi Parti Başkanı Sayın Meral Akşener’in sert tepkileri oldu. Ben liyakatte ülkem için çok daha önemsediğim konulara dikkat çekmek isterim. 

A) Türkiye’nin Libya siyaseti henüz netliğe kavuşmadı. Burada iki süper gücün çatışmasına tanık oluyoruz. ABD ve Rusya arasındaki çekişme ve çekişmenin ardında petrol var.

Burada sayın devlet yöneticilerine ricam lütfen burada liyakati göz önüne alınız ve bu büyük çekişmede çok deneyimli büyükelçilerimizi göreve davet edin.

B) Önümüzdeki günlerde küresel ısınma ve iklim değişikliği nedeni ile çok zor günler için Devlet su işlerinin efsane kadrosunu göreve çağırın.

C) Şu anda İstanbul’da 7,5 üstü bir depremden söz ediliyor. Bu koşullarda inşaat mühendisleri odasını kurumsal olarak görevlendirin.

ÇOK ÖNEMLİ NOT: Sayın Osman Akbaşak son yıllardaki yazılarımı topladı. İlgilenen dostlarım şuradan ulaşabilirler:
http://www.osmanakbasak.com/
Konuklarim/Orhan_Ayber/Orhan_Ayber_Yazilar.html